Zastosowania i właściwości oleju arganowego

Pozyskiwany z nasion marokańskiego drzewa arganowego olej to niezastąpiony kosmetyk. Wytłaczany na zimno do celów kosmetycznych ma wiele właściwości, które odróżniają go od innych olejów roślinnych. Nie bez powodu olej arganowy od wieków doceniany jest w pielęgnacji przez ludność berberyjską. Cudowne płynne złoto Maroka działa wielowymiarowo.

1. Pielęgnacja skóry. Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia większość olejów roślinnych, jest nawilżanie i regeneracja skóry. Olej arganowy sprawdza się świetnie w pielęgnacji skóry każdego typu – przesuszoną nawilży, przetłuszczoną znormalizuje, a normalną odżywi. Poza tym olej z orzechów drzewa arganowego może zmiękczyć i udelikatnić skórę.

2. Odmładzanie skóry. Jako najistotniejsze działanie oleju arganowego wymienia się odmładzanie skóry przez reaktywację funkcji życiowych komórek, a także ochronę przed szkodliwymi czynnikami (m.in. promieniowanie UV, stres, wiatr, deszcz). Nie należy też zapominać o właściwościach uelastyczniających, odżywiających, wzmacniających – to wszystko wpływa na kondycję skóry i jej młody wygląd.

3. Regeneracja włosów. Olej arganowy jest świetnym produktem naturalnego pochodzenia, który można wykorzystywać do pielęgnacji włosów. Nawilża, odżywia, odbudowuje i wzmacnia pasma, których problemem jest przesuszenie, łamliwość i rozdwojone końcówki. Dorze sprawdza się w olejowaniu całych włosów lub zabezpieczaniu tylko końcówek.

4. Zapobieganie zmianom skórnym. Mowa tutaj o wielu zmianach, bo olej arganowy działa kompleksowo. Począwszy od trądziku, przez delikatne zmarszczki, wykwity skórne, blizny, a skończywszy na cellulicie. Wcieranie oleju arganowego skutkuje ujednoliceniem koloru skóry, ujędrnieniem jej i napięciem.

5. Leczenie chorób skóry. Niektórych może zdziwić, w jaki sposób olej może leczyć, ale to potwierdzone działanie. Olej arganowy wspiera leczenie takich zmian na skórze, jak m.in. egzema, atopowe zapalenie skóry, trądzik (także różowaty), łuszczyca i wiele innych. Regularna pielęgnacja olejem arganowym skutkuje złagodzeniem objawów, cofnięciem zmian chorobowych i zapobieganiem jej nawrotom.