Jak można wykorzystać olej arganowy na włosach?

Płynne złoto Maroka to bez wątpienia jeden z lepszych olejów naturalnych, jakie kiedykolwiek pojawiły się w pielęgnacji włosów. Bogactwo witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych omega i innych przeciwutleniaczy w jednej kropli sprawia, że działanie oleju arganowego jest niesamowite. Przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak działa olej arganowy i jak można go wykorzystać.

Olej arganowy to nieocenione źródło składników odżywczych, które kompleksowo wspierają włosy każdego rodzaju – wzmacnia, nawilża, regeneruje, odżywia, zmiękcza, nabłyszcza i diametralnie poprawia kondycję włosów. W pielęgnacji olejem arganowym trzeba jednak pamiętać o dwóch bardzo ważnych zasadach.

Po pierwsze, nie aplikować go dużo – jest wydajny, więc wystarczy kilka kropel, a biorąc pod uwagę, jaka jest cena oleju arganowego, opłaca się oszczędzać.
Po drugie, nakładać olej arganowy na suche włosy przed myciem – jego działanie jest wówczas lepsze, choć w przypadku włosów wysokoporowatych lepiej sprawdza się olejowanie na mokro.

Maska na włosy stymulująca wzrost

Skład: żółtko jajka kurzego, olej arganowy, olej rycynowy, jogurt naturalny

Przygotowanie: Wszystkie składniki wymieszać ze sobą dodając kolejno 2 łyżki oleju arganowego (odbudowa), 1 łyżkę oleju rycynowego (wzmocnienie), 1 żółtko (nabłyszczenie) i 1 łyżkę jogurtu naturalnego (nawilżenie). Maskę nałożyć na skórę głowy opuszkami palców i rozsmarować nieco na całej długości. Zabezpieczyć ręcznikiem i zostawić na minimum 30 minut, a następnie zmyć.

Odżywka do włosów matowych

Skład: olej arganowy, zwykła odżywka nawilżająca

Przygotowanie: Dowolną odżywkę do włosów, której używamy najczęściej, wymieszać z nierafinowanym olejem arganowym do włosów w proporcji 1:1 – najlepiej łyżka jednego i łyżka drugiego. Powstałą odżywkę nakładać na suche włosy na kwadrans przed myciem, a następnie zmywać delikatnym szamponem.

Szampon na wzmocnienie włosów

Skład: olej arganowy, zwykły szampon

Przygotowanie: Ulubiony szampon do włosów, oczywiście delikatny, bez zbędnych dodatków w postaci SLS-ów, wymieszać z naturalnym olejem arganowym. Zachować proporcję 1 łyżki szamponu na 1 łyżeczkę oleju. Tak przygotowanym szamponem myć włosy każdego rodzaju, tak jak zawsze.

Serum na zniszczone końcówki

Skład: olej arganowy, kwas hialuronowy lub jedwab

Przygotowanie: Łyżkę nierafinowanego oleju arganowego wymieszać z łyżeczką kwasu hialuronowego lub naturalnego jedwabiu (raczej unikać syntetyków). Tak przygotowaną mieszankę nakładać wyłącznie na zniszczone końcówki, tak aby olej arganowy działał miejscowo. Do zabezpieczaniu i regeneracji końcówek używać odpowiednio dozowanej, małej ilości serum, aby nie obciążać i nie przetłuszczać włosów.